FAQ


FAQ (= frequently asked questions) je seznam nejčastěji kladených dotazů ohledně chodu webu a pravidel. V případě nějakých potíží či nejasností tu najdeš radu a vysvětlení.
Jestliže máš i po přečtení nějakou potíž, zeptej se ve Stále nechápu.


Seznam dotazů:

O čem tahle hra proboha je?
Právě jsem se registroval/a. Co dál?
Ať klikám, jak klikám, nejede mi...
Nemám čas projít výukou...
Jak a kde se konají zkoušky?
Jak mám psát ty úkoly?
Jak získám peníze?
V "Pomáhej cechu" jsem se přihlásil/a k jednomu z cechů...
Povolání - musím čekat do konce týdne...
Nesedí mi čas u lektvarů nebo při těžení dole...
Z chatu mě vyhodila nějaká žába...
Co je to ta Stopa a proč se nejde přihlásit...
Nejde mi přijmout Společník...
Ve své poště vidím divné věci...
Jak můžu změnit svou přezdívku?
Jak se mám z téhle hry odregistrovat?


 • O čem tahle hra proboha je?

  Z velké části o tom pobýt a pobavit se s dalšími lidmi, kteří mají rádi fantasy :-) A pak taky o tom hrát si na zaklínače, něco se o nich naučit a možná se i stát Mistrem Zaklínačem. Nebo si zkrátit čas při některé z her, jako je jízda na koni, boj v aréně. Zasoutěžit si s ostatními... O čem je tenhle web je tak trochu filosofická otázka, na kterou si každý musí najít odpověď sám.

 • Právě jsem se registroval/a. Co dál?

  Nejprve si pořádně přečti návod, poté doporučujeme projít výukou a stát se Mistrem Zaklínačem. Ale pokud nemáš čas, můžeš zůstat Učedníkem, zůstanou ti však zavřeny možnosti Mistrů.
  Každopádně si najdi Společníka. Jak? Sekce Společník, případně návod pro sekci Společník. Společník tě bude provázet po celou dobu, co budeš Učedníkem, a hlavně - odpoví ti na tvé otázky.

 • Ať klikám, jak klikám, nejede mi...

  Vzhledem ke stáří kódu se to může stát, zvláště pak u systému Windows 7 a prohlížeče Chrome.
  Neplatí však pro případ, kdy ukončuješ nebo přijímáš nové zaměstnání a systém ti hlásí - Toto povolání již nevykonáváš. Zde se jedná o známou chybu - rychlého kliknutí a vícenásobného přijmutí povolání, kterou lze velmi rychle opravit.
  Pokud se ti něco podobného stane, v obou případech kontaktuj spěšnou zprávou naše programátory.

 • Nemám čas projít výukou... Je tu vůbec něco povinného?

  Povinné je jen ukázat se tu jednou za 2 měsíce, aby nebyl tvůj nick smazán. Jinak si tu dělej, co chceš, samozřejmě v rámci pravidel a slušného chování, což jsi odsouhlasil/a při své registraci.
  Výukou projít nemusíš, nechceš-li postoupit mezi Mistry Zaklínače, ale vlastně proč to nezkusit? Výuka není nijak časově omezená co do maximální délky a vždycky je možná i individuální domluva s Velmistrem.

 • Jak a kde se konají zkoušky?

  Zkouška se obvykle koná ve zkouškové místnosti, což je zvláštní chatovací místnost, do které budeš mít přístup až po splnění úkolů. Se zkoušejícím si smluvíš termín zkoušky a on tě pak proklepne ze znalostí onoho předmětu, toť zhruba vše. Můžeš si jako třetí osobu přizvat svého Společníka.
  Někdy zkouška může probíhat i přes icq nebo naživo na srazu, v těch případech ti podrobnosti objasní zkoušející.

 • Jak mám psát ty úkoly?

  Hlavně nic nedělej doopravdy! Všechno si jen představíš. V Knize výuky najdeš informace, které pro ten úkol potřebuješ (co nenajdeš, to si vymyslíš), představíš si, že děláš to co je psáno v úkolu, a sedneš k počítači a píšeš deník. To znamená napíšeš datum, pod to, cos ten den dělal/a. Takhle sedm dní. Až to budeš mít, zkopíruješ to do toho okýnka ve výuce a odešleš.
  Můžeš se tady inspirovat, jak by to mělo vypadat.
  Zde uvedené práce slouží pouze jako inspirace! Kopírování je zakázáno a hrozí za něj trest.
  Po přihlášení se ti na tomto místě zobrazí vzorové úkoly.
  Přípravu z lektvarů pochopíš i bez vzoru. A nezapomeň, dílko napiš svoje!

 • Jak získám peníze?

  Učedník má možnosti omezené:
  článek (a tím je myšlen článek, ne nějaký nesmysl) - 30 orenů
  každý dodaný úkol - 0 až 60 orenů
  prodávání věcí (pokud je jimi obdarován)
  pomocí webu v sekci Darovat peníze - 20 orenů
  hraní s postavami obývajícími chatové místnosti
  povolání
  hraní Zaklínačských příběhů
  soutěžení

  Mistr Zaklínač navíc:
  při svém přijetí do Cechu - 100 orenů
  společnictví - 100 orenů
  povedený lektvar - 1200 orenů
  získání nějakého titulu (viz. Cechy) - 100 orenů
  boj s nestvůrami - variabilně, max. 900 orenů denně

 • V "Pomáhej cechu" jsem se přihlásil/a k jednomu z cechů. Jak mu mám přispět peníze?

  Vydělávej, jak můžeš, tvůj výdělek se cechu přičte automaticky. Jde jen o statistiku, ve skutečnosti vydělané oreny dál zůstávají tobě.
  P.S.: Mysli na to, že pokud se ti podaří dostat se do mínusu, také se to ve statistikách odrazí a snížíš tím šanci cechu na vítězství.

 • Povolání - musím čekat do konce týdne, když splním požadovaný limit dřív?

  Povolání dřív ukončit nelze, každé z nich musíš vykonávat celý týden, a teprve potom dostaneš svou odměnu. Pokud sis vzal povolání, kde je stanovený limit, a ten jsi splnil dřív, pracuj dál nad plán, za všechno bude odměna navíc!

 • Nesedí mi čas u lektvarů nebo při těžení dole (současný čas a čas poslední akce, čas kdy je možné vytěžit, ostříhat, podojit apod.).

  Je to tím, že máš v počítači nastavený jiný čas, než je čas nastavený na serveru. Může jít o rozdíl několika vteřin i minut a je několik možných řešení - buď si můžeš času zobrazeného na webu nevšímat a odpočítávat podle svých hodin. Nebo si spočítej, o kolik se ti to reálné provedení akce lišilo od uváděného času (samozřejmě platí pro povolání, ne pro lektvary), a potom už si daný vteřinový rozdíl automaticky k tomu času přičítej. Nebo si čas v počítači seřiď tak, aby se to tolik nerozcházelo (time.windows.com), ovšem je těžké to trefit přesně a za nějakou dobu se to zase začne rozcházet.

 • Z chatu mě vyhodila nějaká žába (skřet, hospodský, vědma... prostě nějaká postava), co to je? Dá se tomu nějak zabránit?

  Ona postava je ve skutečnosti zamaskovaná systémová chyba. Čas od času se stane, že třeba dva lidé kliknou na něco na chatu ve stejnou chvíli a potom je to vyhodí. Někdy to pak vyhodí i všechny kolem. Místo chybové hlášky se tam jako vtípek zobrazují tyhle příšerky, kterým můžeš i nechat vzkaz - především proto, aby sis mohl ulevit od své zlosti, ale pozor, žádné vulgární výrazy! Špatná zpráva je, že se s tím nic moc dělat nedá.

 • Co je to ta Stopa a proč se nejde přihlásit

  Stopa je další z možností, jak získat body do Statusu postavy. Jedná se o RPG, které se píše/běží zhruba 13 dní, po které se překonávají předem dané překážky, dle aktuálního běhu.
  Oznámení o otevření je zveřejňováno v Mininovinkách na hlavní straně. Je-li Stopa vypsaná a nelze se přihlásit, znamená to, že už má plnou kapacitu a je potřeba počkat na další.
  PJům jsou k dispozici následující tratě:
  Po přihlášení se ti na tomto místě zobrazí tratě.

 • Nejde mi přijmout Společník - svítí mi červeně a i když na něj klikám, nic se neděje.

  Chyba není na vašem přijímači, nesnažte se ho naladit. Patrně má ten člověk nějakou chybku v přezdívce nebo podobný zádrhel, a pak ho nemůže přijmout do Společnictví nikdo. S tím se dá dělat jen jediné - nahlásit co nejdřív některému z programátorů, aby zjednal nápravu. Rozhodně se na něj nesnaž opakovaně klikat, abys tak vydělal/a další stoorenovky. Není to fér a stejně se na to vždycky přijde ;)

 • Ve své poště vidím divné věci - po přihlášení zobrazuje absurdní množství nepřečtených zpráv, nemůžu rozkliknout zprávy, píše mi to, že nemám oprávnění je číst... Co s tím?

  Zkus se odhlásit a znovu přihlásit, to většinou stačí, aby se věci navrátily do normálu. Pokud problém přetrvává, napiš některému z programátorů.

 • Jak můžu změnit svou přezdívku?

  Chceš-li se přejmenovat, požádej některého z Velmistrů. Cena přejmenování je od 1 000 do 20 000 orenů, podrobnější ceník najdeš v kolonce Změna mého profilu. Přejmenování si předem pořádně promysli, někdy ho doprovázejí různé systémové chybky a navíc tě už možná příliš lidí zná pod starou přezdívkou a mají ji rádi.

 • Jak se mám z téhle hry odregistrovat?

  Jednoduše řečeno nijak. Pokud už dál hrát nechceš, prostě sem nechoď, a po dvou měsících neaktivity bude tvůj profil smazán. Pokud si ale myslíš, že máš nějaký skutečně závažný důvod zamést po sobě všechny stopy dřív, zkus si promluvit s některým z Velmistrů.  Zpátky nahoru

 • Zaklínači - Mistři meče
  Zaklínači - Mistři meče